DUPLAS MANTAR ŞİLTE ve MANTAR LEVHA
English Türkçe
Previous
Next

Mantar Nedir

Mantar Meşesi, Batı Akdeniz’de, Portekiz, Cezayir, İspanya, Fransa, İtalya ve Güney Afrika’nın bir kısmında yetişmektedir. Portekiz mantar üretiminin başında gelir. Dünyada mantar üretiminin %80’ini Portekiz karşılamaktadır.

Türkiye’de doğal olarak yetişmeyen mantar meşesi Antalya’da yetiştirilmeye çalışılmaktadır. İstanbul Beykoz’da da sağlıklı meşe ağaçları bulunmaktadır. Ayrıca İspanya kralı tarafından II. Abdülhamit’e hediye edilen Mantar meşelerinin tohumları da İzmir’de yetiştirilmektedir.

Mantar Meşesi ağaçları 30-35m’ye kadar büyüyebilirler. 1000m rakımdan aşağıda 8 yaşından itibaren daha yükseklerde ise 11 yaşından itibaren mantar tabakası oluşmaya başlar. Yaşlandıkça mantar tabakasının kalınlığı azalır. 150-200 yaşına kadar yaşayabilen mantar meşeleri 100 yaşına kadar kabuk üretir.

mantar ağacı
mantar nedir
mantar ağacı kabukları

Mantar, Mantar Meşesi ağacının (Quercus Suber) en dış kabuğundan elde edilir. Bölgeye bağlı olmakla birlikte 9-11 yılda bir elle veya baltayla ağaçtan dikkatlice soyulur. İlk soyulan mantar çok kabadır ve bu yüzden ticari değeri düşüktür. İkinci soymada elde edilen mantar daha kalitelidir ama en iyi kalite üçüncü soyma işleminde ve sonrasında elde edilir. Üretilen mantar miktarı ağacın büyüklüğü, yaşı, yetişme yeri, iklim, gelişme hızı ve kabuk soyma arasında geçen zamana bağlı olarak değişir. Örneğin, verimli topraklarda yetişen meşelerin kabukları kalın ve süngerimsi olduğu için değersizdir. Meyilli, kayalık, fakir topraklarda yetişenler ise sert ve ağır olduğu için arzu edilen mantarlardır.

%45 yağ ve reçine asitleri, %20 çözünebilen asitler, %27 odunsu maddeler, %7 tanen, pigment, ve mineral tuzlardan oluşmaktadır. Toplam mantar hacminin %50-58’i hava ile dolu hücre boşluklarından oluşur. Uçları kapalı olan hücre çeperlerinin suberin maddesi ile kaplı olması suyu emmesini engellemektedir.(Şişe mantarı olarak kullanılmasının sebebi budur.) Suberinin karmaşık bir kimyasal yapıya sahip olması mantarın biyolojik bozunmasını zorlaştırır. Mantarlar funguslar ve böceklere karşı dayanıklıdır.

Ağaçtan soyulan mantar tabakaları temiz ve pürüzsüz olması için suda kaynatılır ve birkaç gün süreyle stabilize edildikten sonra kalite seçimi yapılır. Sonra mantar tapa elde etmek üzere enine kesilir. İsteğe bağlı olarak delinir. Üretimden arta kalan mantar parçaları öğütülerek tanecikler haline getirilir ve bazı inşaat ve endüstri alanlarında ham madde olarak kullanılır. Örneğin, kauçuk yapımında, duvar ve yer kaplamalarında, contalarda, hediyelik eşyalarda, mühürlerde, ve çeşitli birleşim yerlerinde kullanılmaktadır.

Mantar meşesinin budanmış dallarından çıkarılan düşük kaliteli kabuklar öğütülüp izolasyon levhaları haline getirilir. Bu parçacıkların birbirine kaynaşması (Agilemerasyon) mantar reçinelerin sızması ve granüllerin genişleyip birbiri içinde bağ oluşturmasını kolaylaştıran buhar ile ısıtma işlemi sonucunda sağlanmaktadır.

Mantarın Kullanım Alanları
Daha sonra bu kümeler levhalar halinde kesilerek ısı izolasyonunda, akustik düzenlemelerde, titreşim yalıtımında, gıdasal, kimyasal ve tıbbi madde depolanması esnasında, soğuk hava depolarında, klima cihazlarında, rutubet yoğunlaşmasının önlenmesinde, istenilen sıcaklıkların korunmasında, ayakkabı sektöründe, promosyon amaçlı malzeme imalatında ve daha birçok sektörde kullanılmaktadır.

mantar tıpa
mantar zemin
mantar pano

Küresel ısınmayla başı büyük dertte olan dünyamız için kullanacağımız bu ve buna benzer ürünlerle hem kendi sağlığımıza ve çocuklarımızın sağlığına önem vermeli hem de bu masmavi dünyamızın gelecekte de dönmesine bir nebze katkıda bulunmalıyız.


Tüm Hakları Saklıdır. Duplas A.Ş.